"Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego"

2 marca 2010 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Kruczkowskiego odbyło się otwarcie wystawa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.

Dzień ten upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Według UNESCO, na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których połowa jest tak rzadko używana, że mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Obchody dnia języka ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

Wystawa obrazuje czasy przedpiśmienne i epokę piśmienną języka polskiego oraz pomnikowe edycje leksykograficzne
XX wieku będące w zbiorach biblioteki.