logo bip

91. spotkanie klubu DKK
Na majowym 91. Dyskusyjnym Klubie Książki zajęliśmy się fascynującym zbiorem opowiadań autorstwa Alice Munro, zatytułowanym „Uciekinierka”. Książka przedstawia nam różnorodne historie i bohaterów, których życie przeplata się w niezwykły sposób. Jesteśmy świadkami głębokich emocji, skomplikowanych relacji międzyludzkich i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Podczas dzisiejszej dyskusji zgłębiliśmy tajemnice ludzkiej psychiki, analizując tematy tożsamości, miłości i poświęcenia, które autorka przedstawia nam w bardzo zręczny sposób. Przyglądając się historii  bohaterów , odkrywaliśmy zarówno ich zwykłość, jak i wyjątkowość. Carla, Juliet, Grace, Lauren, Robin i Nancy odkrywają prawdę o tym, co w nich ukryte, próbując doświadczyć czegoś nowego, innego. Carla usiłuje uciec od męża, namawiana do tego przez owdowiałą sąsiadkę. Juliet konfrontuje się z małomiasteczkową mentalnością rodziców, kiedy przyjeżdża do nich z nieślubnym dzieckiem. Dzieckiem, które nie zaznawszy duchowego aspektu życia od matki-ateistki, potem dla tej duchowości ją porzuca. Grace poddaje się wpływowi brata swego męża, która to znajomość zakończy się tragedią. Lauren, młodziutka bohaterka, musi zmierzyć się z bolesnymi tajemnicami jej rodziców i odnaleźć w relacji z Delphine, która rozpaczliwie poszukuje zaginionej przed laty córki. Robin natomiast uwiedziona przez emigranta z Czarnogóry, po latach doświadcza ironii losu, która z jej próby odmiany w życiu uczyniła gorzkie doświadczenie. W końcu Nancy próbuje zrozumieć, czy jej przyjaciółka Tessa była jasnowidzką, czy oszustką, a jednocześnie stara się za wszelką cenę odnaleźć więź z Tessą, jaką zerwał upływ czasu.

Alice Munro w mistrzowski sposób ukazuje nam życie w kanadyjskich prowincjach, pozostawiając czytelników z głębokimi refleksjami. Jest to zbiór, który zmusza nas do zastanowienia się nad własnymi wyborami i wartościami.

Ponadto spotkanie odbyło się w urokliwym plenerze, a słoneczna pogoda dodatkowo podkreśliła jego wyjątkowy charakter. Atmosfera była niesamowicie inspirująca, co sprzyjało owocnym dyskusjom i wymianie pomysłów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w dzisiejszej dyskusji i czekamy na kolejne spotkanie, podczas którego będziemy mogli odkrywać nowe literackie horyzonty.Projekty

Niepodległa
Łódzkie czyta
DKK
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Sieć na  kulturę
Program rozwoju bibliiotek
Unia
Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Biblioteka narodowa