logo bip

Wystawa Jan Długosz

2-DSCN9254

600 lat temu 1 grudnia 1415 r. urodził się Jan Długosz najwybitniejszy kronikarz w dziejach polskiego średniowiecza, dyplomata, duchowny, a także ojciec polskiej historiografii i heraldyki, dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2015 Rokiem Jana Długosza, celem upamiętnienia jego dokonań. W uchwale - „zwrócono także uwagę na szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.”

Związana z Wieluniem postać Jana Długosza, jak wspomina w artykule ”Joannes Długosz de Nedzielsko” Jan Książek, „Chociaż Jan Długosz, przyszły dziejopis nie urodził się na ziemi wieluńskiej, to jednak, jak dowodzi wielu historyków, przebywał prawie 4 lata i pobierał nauki w szkole kolegiackiej w Wieluniu. W tym czasie jego rodzina zamieszkiwała w podwieluńskim wówczas Niedzielsku (wieś tę częściowo w 1957 r., a później w 1987 r. włączono w granice miasta)”.

Jego dorobek prezentujemy na wystawie w czytelni biblioteki : są to Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego, Grunwald 1410 : Opisanie bitwy wg. Jana Długosza, Wielką Księgę Patriotów Polskich, Polskę Jana Długosza, Wieluński Słownik Biograficzny T.1 i 2 , Mitkowski Józef: Jan Długosz, Rocznik Wieluński T.7, Biografie sieradzkie: Jan Długosz oraz artykuły publicystyczne i kopie rękopisów Jana Długosza ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Fundacji XX. Czartoryskich.

Zachęcamy do odwiedzin naszej biblioteki i poznania związków Jana Długosza z ziemią wieluńską.

1-DSCN9253

3-DSCN9255

4-DSCN9256

Projekty

Niepodległa
Łódzkie czyta
DKK
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Sieć na  kulturę
Program rozwoju bibliiotek
Unia
Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Biblioteka narodowa