„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

IMG 7082

7 czerwca na skwerze przed Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wieluniu odbyła się II wieluńska edycja ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. W naszym, lokalnym wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze wszystkich wieluńskich szkół
podstawowych i średnich.

Cel akcji to przede wszystkim budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka kojarzyła się młodym ludziom nie z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, rozrywką. Uczestnicy spotkania mieli okazję poczytać w gronie koleżanek i kolegów w niecodziennych
okolicznościach. Akcja miała zachęcić do sięgnięcia po książkę zwłaszcza tych młodych ludzi, którzy jeszcze nie odkryli radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Podczas tegorocznej edycji chcieliśmy w sposób szczególny uwrażliwić dzieci i młodzież na piękno polskiej liryki.

Wspólnie wybraliśmy się w literacką, liryczną podróż za sprawą wierszy znakomitych polskich poetów: Aleksandra Fredry, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Jana Kochanowskiego, Jana Lechonia Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej. Ewy Stadtmuller.

Podczas spotkania na skwerze przed biblioteką wiersze czytali: Maciej Majchrowski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, Bianka Pasztaleniec – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka W Wieluniu, Kacper Kornatowski uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. Teodora Kubiny w Wieluniu, Marta Maj – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu, Zuzanna Mikołajczyk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu, Wiktor Majchrowski – uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Wieluniu, Julita Uzarczyk – uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, Wiktoria Szczepańska – uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, Julita Spodymek uczennica Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.
Spotkanie muzycznie uświetnił występ Aleksandry Płatek – absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu oraz Mai Witowskiej i Weroniki Bartczak z II liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

W drugiej części spotkania młodzież i dzieci czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Wydarzenie zakończyło wspólne zdjęcie.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli II wieluńską edycję ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak
czytam.”

IMG 6970